USD33,05
EURO36,03
CNY4,56
GBP42,95
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol85,44
GR. ALTIN2.569,57
BTC1.928.932,76
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Balıkçı gemileri izleme cihazı arızası nedeniyle çalışamayacak

Balıkçı gemileri izleme cihazı arızası nedeniyle çalışamayacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan yeni kararlarla birlikte balıkçılık kurallarında yapılan değişiklikler, av sezonunda büyük teknelerle balık avlama faaliyetlerine yeni kısıtlamalar getirmiştir. Bu kısıtlamalardan biri de balıkçı gemilerinin izleme cihazı olan BAGİS’in arızalı olduğu durumlarda avcılık faaliyetinin yapılamayacak olmasıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi’nin arızalı olması durumunda, gemi yetkilileri sisteme giriş yaparak arıza kaydı oluşturabilecek ve giderilene kadar avcılık faaliyetinde bulunamayacak. Buna ek olarak, balıkçı gemilerinin izlenmesini sağlayan BAGİS’e ilişkin iletişim ve haberleşme ücretlerinin de Bakanlıkça belirleneceği belirtilmiştir. Bu kapsamda, BAGİS yazılımı ile balıkçı gemilerinin konum, zaman, hız ve yön gibi seyir bilgileri ile avcılık faaliyet verilerinin izlenebileceği ve arızalı durumlarda yetkililerin müdahalesinin gerekeceği ifade edilmektedir.

Tebliğ, 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe girerek, balık avcılığına katılan tüm balıkçıların bu kurallara uyması gerekmektedir. Bu yeni düzenlemelerin amacı, denizlerde avcılık faaliyetlerinin izlenebilirliğini arttırmak ve balıkçılık sektörünün sürdürülebilirliğine katkıda bulunmaktır. Bu sayede, balıkçılık faaliyetlerinin denetim altında tutulması ve çevreye zarar verilmemesi hedeflenmektedir. Bu kararların alınmasının temel nedeni, denizlerdeki balık popülasyonunu korumak ve denizlerdeki ekosistemi dengede tutmaktır. Bu düzenlemelerle birlikte, balıkçılık faaliyetlerinin izlenebilirliğinin artması ve çevre bilincinin oluşması amaçlanmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Balıkçı gemileri izleme cihazı arızası nedeniyle çalışamayacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Girdap Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!