USD33,07
EURO36,03
CNY4,55
GBP42,88
EURO/USD1,09
BIST11.139,34
Petrol84,02
GR. ALTIN2.617,00
BTC2.139.172,82
  1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Bir bilim insanı simülasyon teorisini kanıtladı mı?

Bir bilim insanı simülasyon teorisini kanıtladı mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fizik profesörü Melvin Vopson, insanların gelişmiş bir sanal dünyadaki karakterler olduğunu iddia ediyor. Portsmouth Üniversitesi’nde doçent olan Vopson, yaşamlarımızın aslında bilgisayar simülasyonunda geçtiğinin belirli ipuçları olduğunu söylüyor. Profesöre göre, ışığın ve sesin hızı gibi fizik yasalarının sınırları, bunların bir bilgisayar işlemcisi tarafından yönetilebileceğini göstermektedir. Ayrıca, evrenin fizik yasalarının bilgisayar kodlarına benzediğini ve temel parçacıkların piksellere benzediğini söylemektedir.

Vopson’a göre, simülasyonun diğer bir kanıtı simetrinin varlığıdır. Her yerde simetrinin olması, makinelerin dijital dünyayı simetrik şekilde oluşturduğunu düşünmektedir. Kuantum mekaniğinin tuhaf dünyası da yaşamın göründüğü gibi olmadığını göstermektedir. Kuantum fiziğine göre, iki benzer parçacık birbirleriyle eşzamanlı olarak etkileşime girebilmektedir ve bu, sanal gerçeklik aracılığıyla etkileşime girmeyle benzerlik göstermektedir.

Vopson, kuantum dolanıklığının, parçacıkların birbirine ürkütücü bir şekilde bağlanmasını sağladığını ve bunun da simülasyon teorisini desteklediğini öne sürmektedir. Önceki çalışmaları, beşinci hal olarak adlandırdığı bir madde türünü bulması da, simülasyon teorisini kanıtlama umudu taşımaktadır. Yapmayı umduğu bir deneyde, parçacıkların kaçmaya çalışan bilgi içerip içermediğini belirlemeyi hedeflemektedir. Profesör Vopson’un teorisine benzer şekilde, Elon Musk da gerçek evrende yaşamanın nadir olduğunu ve simüle edilmiş bir evrende yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu belirtmiştir.

Ancak, bu teori üzerinde şu anda kesin bir cevap verilemeyecek kadar spekülatif bir konu olarak kalmaktadır. Evrenin bir simülasyon olup olmadığı, hala bilimsel bir kanıt olmaksızın tartışmalı bir konu olarak gündemde kalmaya devam edecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bir bilim insanı simülasyon teorisini kanıtladı mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Girdap Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!