USD33,04
EURO35,94
CNY4,55
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
Petrol82,58
GR. ALTIN2.549,54
BTC2.227.104,09
  1. Haberler
  2. Güncel
  3. Jandarma Kamplarında Alkol Yasağı Halen Sürdürülüyor…

Jandarma Kamplarında Alkol Yasağı Halen Sürdürülüyor…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Resmi Gazete’de yayımlandı: Alkol yasağı genişletildi!

ÖZEL HABER

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, alkollü içki sunumu ve satışı ile tütün mamulleri satış yasağı genişletildi. Karar kapsamında sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerin bahçeleri de yasak sınırı içine dahil edildi.

Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ve sunumuna ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelikte değişiklik yapan Tarım ve Orman Bakanlığı yönetmeliği Resmi Gazete‘nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Düzenlemeye göre, alkollü içki sunumu ve satışı ile tütün mamulleri satışının yasak olduğu sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde bu yasak, bu gibi yerlerin yerleşkeleri için de geçerli olacak. Yasak kapsamında, bu hizmetlerin verildiği yerlerin açık alanları ile bu hizmetin verildiği yapılar, yapıların eklentileri ve bahçeleri yerleşke sınırları içinde kabul edilecek.

Düzenlemeye göre ayrıca, açık alkollü içki satışı yapılan yerlerin içinde veya bu yerlerin tamamen bağımsız olmayan bölümlerinde faaliyette bulunmak üzere perakende satış belgesi başvurusunda bulunanlara, perakende satış faaliyetine ilişkin farklı bir işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunsa dahi, tütün mamulü veya alkollü içki perakende satış belgesi düzenlenmeyecek.

Açık alkollü içki satış belgesini haiz konaklama tesislerinde, mesire yerlerinde ve kamp alanlarında faaliyet gösteren perakende satış yerlerinde bu hüküm uygulanmayacak.

Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı tüm sosyal tesislerde alkol satışı ve tüketimi resmi olarak yasaklandı. Bu yasak, jandarma kamplarında ve lojmanlarında bulunan sosyal tesislerin yanı sıra, askeri gazinoları ve subay ve astsubay meslektaşları lokallerini de kapsıyor.

RESİM ALTI: Kamplarda alkol yasağı var ama haşama ile havuza girmek serbest. Ayrıca kamplara sakalı saçı uzun insanlar alınmazken şimdi her türlü insan mevcut. Yani o eski disiplin ve görüntü bu hale gelmiş vaziyette. Geçmiş olsun demek lazım.

Yasağın gerekçesi olarak, disiplin ve moralin korunması, suç ve kazaların önlenmesi gibi unsurlar gösteriliyor. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Alkollü içeceklerin kullanımı, disiplin ve ahlaki açıdan olumsuzluklara yol açabilmektedir. Bu nedenle, kamplarımızda ve sosyal tesislerimizde alkol satış ve tüketiminin yasaklanması kararı alınmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Yeni yasağın, jandarma teşkilatındaki personelin aileleri ve misafirleri de kapsadığı belirtiliyor. Yasakla ilgili olarak, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından gerekli tüm tedbirlerin alındığı ve uygulamanın sıkı bir şekilde takip edileceği vurgulanıyor.

Bu yasağın, jandarma teşkilatı içinde ve kamuoyunda nasıl karşılanacağı ise merak konusu. Bazıları bu yasağın disiplin ve ahlaki açıdan faydalı olacağını savunurken, bazıları da kişisel özgürlüklerin kısıtlanması ve bu tür eğlence ve tatil amaçlı yerlerde bu uygulamanın saçma bir uygulama olduğu anlamına geleceğini savunuyor. Bu ülkede alkol ve sigara yasağı uygulaması yapılacak ise adam gibi uygulasınlar, tüm alkollü eğlence yerlerine de yasak koyup hatta alkol satışını yapan ve üreten yerleri de kapatıp alkol üretimini durdursunlar diyenler var. Zaten bu ülkede kim ne yapıyor belli değil, deli Dumrul misali birileri kendi kafasına göre kararlar alıyor ve kimseye sorulmadan o karar o anda uygulamaya tabi tutuluyor. Yıllardır Jandarma kamplarında satılan alkollü içecekler yüzünden kimse kimseyi ne yaraladı nede öldürdü. Ama ülke genelinde her türlü kazalar ve belalar yaşanıyor bu bir gerçek. O zaman bu alkol uyuşturucu kapsamına sokulsun ve toptan yasaklansın. Tabi bu yasak uygulandığında neler olur onu da devletimizin yetkilileri hesaplasın. Zaten onlarda her şeyin farkında ki bu kanunu sadece ve yavaş yavaş uygulamaya sokuyor. Ülke genelinde bu yasak uygulandığı andan itibaren önce devletin alkol ve sigaradan kazandığı milyonlarca hatta belki de yıllık milyarlarca vergi gelirleri kayıp olur. Hem de halkın bir kısmı isyan bayrağını açar. Bu yüzden de bu konuda temkinli davranarak hareket edip biraz da halkın nabzını ölçerek yola devam etmenin yolunu deniyorlar. Onlara kalsa çoktan İran yasaları ile yönetilirdi bu devlet. Şimdi önce askeriye sonrada diğer kurumlarda bu yasaklı uygulamaya hızla devam ediliyor.

Yasağın bazı önemli detayları: 

  • Yasak, sadece Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı tesisleri kapsıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı polis kamplarında alkol yasağıyla ilgili herhangi bir düzenleme yok.
  • Yasağın ihlali halinde, personellere disiplin cezası uygulanacağı belirtiliyor.
  • Yasakla ilgili olarak, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından gerekli tüm eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapılıyor.

Jandarma ve polis kamplarında alkol yasağıyla ilgili gelişmeleri GİRDAP HABER olarak takip etmeye devam edeceğiz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
Jandarma Kamplarında Alkol Yasağı Halen Sürdürülüyor…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 19 Haziran 2024, 19:34

    Bunların idaresinde daha durun başımıza neler gelecek.

Giriş Yap

Girdap Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!