USD33,04
EURO36,03
CNY4,56
GBP42,93
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol85,46
GR. ALTIN2.560,98
BTC1.926.346,61
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Takasbank, 5 bin TL’nin altındaki tutarlara nemalandırma kararı alıyor!

Takasbank, 5 bin TL’nin altındaki tutarlara nemalandırma kararı alıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TakasBank, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) 5 bin TL’nin altındaki tutarlara nemalandırma yapılmamasına karar verdi. Bu karar, VİOP nezdinde nemaya konu hesap sayısının 100 bini aşması sonucunda alındı. Bu durum, hem üyelerin hem de TakasBank nema dağıtım süreçlerinin performansının iyileştirilmesi amacıyla alınmış bir karardır. Tesis edilen nakit Türk Lirası işlem teminatları, kredi riski ve likidite koşulları dikkate alınarak TakasBank tarafından mümkün olan en iyi koşullarla nemalandırılmaktadır. Ancak, artan hesap sayısı ve bu durumun getirdiği performans baskısı nedeniyle 5 bin TL’nin altındaki tutarlar için bu uygulamadan vazgeçilmiştir.

TakasBank, nema dağıtım sürecinin performansının iyileştirilmesi kapsamında 5 bin TL’nin altındaki tutarlara nemalandırma yapılmayacağını duyurdu. Bu karar, VİOP nezdinde nemaya konu hesap sayısının 100 bini aşması sonucunda alındı. Tesis edilen nakit Türk Lirası işlem teminatları, kredi riski ve likidite koşulları dikkate alınarak TakasBank tarafından nemalandırılır. Gerekliliği ve bankanı performansını koruyabilmek adına 5 bin TL’nin altındaki tutarlar bu uygulamaya dahil edilmemiştir.

Açıklamada, TakasBank’ın Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda VİOP hesabında bulunan birikimin bir kısmı çekilse dahi tüm birikim üzerinden faiz ödemesi yaptığını belirtti. Bu durumun, VİOP nezdinde nemaya konu hesap sayısının 100 bini aşması sonucunda nemalandırma işlemi için sınırlama getirildiği vurgulanmıştır. Güncellenen prosedürün 2 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe gireceği bildirildi. Bu kararın, takas ve saklama hizmetleri vermek ve finansal hizmetleri gerçekleştirmek amacıyla piyasaların rekabet gücünü artırmak için yapıldığı ifade edilmiştir. Bu dikkate alındığında, nemalandırma kararının, bankanın piyasadaki rekabet gücünü artırmaya yönelik bir adım olduğu gözlemlenmektedir. Bu durum, TakasBank’ın rekabet gücünü korurken aynı zamanda yatırımcılarına avantaj sağlamayı hedeflediğini göstermektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Takasbank, 5 bin TL’nin altındaki tutarlara nemalandırma kararı alıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Girdap Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!