USD33,09
EURO36,02
CNY4,55
GBP42,85
EURO/USD1,09
BIST11.160,48
Petrol83,80
GR. ALTIN2.605,02
BTC2.108.922,07
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. Tunceli’de Üniversite Lojmanlarında Kiralara Zam: Öğretmenler Mahkemeye Taşıdı!

Tunceli’de Üniversite Lojmanlarında Kiralara Zam: Öğretmenler Mahkemeye Taşıdı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tunceli’deki Munzur Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Uzunçayır Baraj Gölü manzaralı lojmanlarda toplamda 205 daire bulunmaktadır. Bu dairelerin 64’ü 1+1, 64’ü 2+1, 64’ü 3+1 ve farklı bir noktada da 13 tanesi yer almaktadır. 6 Haziran 2023 tarihli bir kararnameyle üniversiteye rektör olarak atanan Prof. Dr. Kenan Peker, lojman komisyonunda değişiklik yaparak kiralara zam yapmıştır.

Yapılan zam sonrasında 1+1 lojmanın kirası 201 liradan 1118 liraya, 2+1 lojmanın kirası 446 liradan 2 bin 36 liraya, 3+1 lojmanın kirası ise 557 liradan 2 bin 356 liraya yükseltilmiştir. Bazı akademisyenler, içlerinde Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Bülent Kar’ın da bulunduğu yönetim ile birlikte Erzincan İdare Mahkemesi’ne başvurmuş ve mahkeme kira artışını durdurma kararı almıştır.

Prof. Dr. Kenan Peker, kira artışının tasarruf tedbirleri kapsamında yapıldığını belirterek bu artıştan vazgeçmeyeceklerini ifade etmiştir. Konuyla ilgili olarak yapılan artışın adil olduğunu savunan Peker, adaletin ve kamu hakkının korunması gerektiğini vurgulamıştır. Munzur Üniversitesi yönetimi olarak tasarruf tedbirleri çıkmadan önce de gerekli harcamaları yaptıklarını ve bu durumun artık uygulanacağını belirtmiştir.

Eğitim-Bir-Sen Tunceli Başkanı Bülent Kar ise yapılan kira artışını hukuksuz olarak nitelendirerek mahkemeye taşımış ve dava sonucunda kazanmıştır. Kar, yapılan haksız artışın geri iade edilmesi talebinde bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinden bazıları ise kiraların çok düşük olduğunu ve öğretmenlerin aldığı maaşlar göz önüne alındığında bu kira artışlarının haklı olduğunu belirtmişlerdir.

Yurtlarda kalan öğrenciler, Tunceli’de ev kiralarının oldukça yüksek olduğunu ve uygun fiyatlara lojmanlarda kalındığını ifade etmişlerdir. Özellikle öğretmenlerin aldığı maaşlar dikkate alındığında, lojman kiralarının adil olduğunu düşünen öğrenciler, bu durumu haksızlık olarak görmemektedirler. Kentteki ev kiralarının yüksekliği de genel bir sorun olarak ele alınmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Tunceli’de Üniversite Lojmanlarında Kiralara Zam: Öğretmenler Mahkemeye Taşıdı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Girdap Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!