USD33,02
EURO36,00
CNY4,56
GBP42,91
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol85,30
GR. ALTIN2.568,88
BTC1.931.491,86
  1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. 2023’ün En Pahalı 20 İklim Felaketi

2023’ün En Pahalı 20 İklim Felaketi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2023 yılına dair küresel ölçekte meydana gelen ciddi iklim değişikliği nedeniyle gerçekleşen ve oldukça maliyetli bir şekilde sonuçlanan felaketler, dünya genelinde oldukça ciddi bir biçimde gündemi etkilemiştir. Girdap Haber.com’nun da aktardığı üzere, dünyanın farklı noktalarında yaşanan kuraklıklar, seller ve yangınlar gibi doğal afetler, 2023’ün en maliyetli 20 iklim felaketi arasında yer aldı. Gerçekleşen felaketler arasında öne çıkanlar arasında Hawaii’deki orman yangınları bulunurken, bu yangınlar ağustos ayında en az 100 kişinin hayatını kaybetmesine ve kişi başı 4.161 doların üzerinde hasara neden olmuştur.

Yardım kuruluşları tarafından yapılan açıklamalara göre, 2023, iklim değişikliğinin ciddi şekilde hissedildiği ve maddi anlamda büyük kayıpların yaşandığı bir yıl olarak nitelendiriliyor. Özellikle, fosil yakıtların hızla tüketilmesi ve sınırlı bir şekilde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmaması, bu tür felaketlerin boyutunu her geçen gün artırmaktadır. Sıcak hava koşulları, sellerin artmasına ve kuraklıkların yaygınlaşmasına neden olurken, deniz yüzeyinin ısınmasının da fırtına ve kasırgaların gücünü artırdığı bilinmektedir.

Dünya genelinde etkili olan iklim felaketlerinin belirlenmesi için kişi başına düşen ekonomik yük de göz önünde bulundurulmaktadır. Christian Aid’in raporuna göre, Hawaii’deki orman yangınlarının vatandaş başına düşen ekonomik yükü oldukça fazla olup kişi başı maliyeti 4 bin 161 dolardan oluşmaktadır. Ayrıca, bu felaketlerin önümüzdeki dönemde daha sık yaşanabileceği belirtilerek, özellikle zengin ve yoksul ülkeler arasında kişi başına düşen ekonomik yükün farklılık gösterdiği vurgulanmıştır. Öte yandan iklim değişikliğinin depremlerle ilişkilendirilemediği ve bu nedenle depremlerin bu raporda yer almadığı belirtilmiştir.

Rapora göre 2023’ün en yüksek maliyete neden olan iklim felaketleri ve kişi başına düşen hasar şu şekilde sıralanmıştır: Hawaii’deki orman yangınları, Guam’daki fırtınalar, Vanuatu ve Yeni Zelanda’daki fırtınalar, Yeni Zelanda’daki seller, İtalya, Libya, Peru, İspanya, Myanmar ve diğer ülkelerde meydana gelen sel ve fırtınalar gibi doğal afetler yer almaktadır. Bu felaketlerin kişi başı ekonomik yükü, raporda detaylı bir şekilde ele alınmış ve ciddi boyutlara ulaştığı görülmüştür.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
2023’ün En Pahalı 20 İklim Felaketi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Girdap Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!