USD33,02
EURO36,00
CNY4,56
GBP42,91
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol85,30
GR. ALTIN2.568,88
BTC1.931.491,86
  1. Haberler
  2. Dünya
  3. Finlandiya, 2025 yılında Rusya’dan LNG ithalatını yasaklama planlarını sürdürüyor

Finlandiya, 2025 yılında Rusya’dan LNG ithalatını yasaklama planlarını sürdürüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finlandiya’nın LNG İthalat Yasaklaması

Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Finlandiya, Rusya ile en uzun sınırı paylaşan ülke konumundadır. Son zamanlarda, Finlandiya’da, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatının yasaklanması planları yapılmaktadır. Helsinki yönetimi, bu yasağın 2025 yılından itibaren yürürlüğe girmesini planlamaktadır. Finlandiya Çevre ve İklim İşleri Bakanı Kai Mykkanen, LNG’nin Finlandiya’ya ithalatını yasaklamaya hazırlandıklarını ve bu yasağın 2025’te yürürlüğe girmesinin hedeflendiğini belirtmiştir.

Hükümet yetkilileri, Rusya’dan LNG tedarikinin hacminin az olduğunu, bu nedenle konunun önemli olmadığını belirtmişlerdir. Geçici olarak AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından alınan kısıtlama kararları, bahar aylarında yürürlüğe gireceği tahmin edilmektedir. Finlandiya hükümetinin, Avrupa Komisyonu’na danışma zorunluluğu bulunmaktadır ve yalnızca belirli bir süre için LNG ithalatının yasaklanabileceği ifade edilmektedir.

Bununla birlikte, Finlandiya devlet enerji şirketi Gasum, Rusya’dan uzun vadeli bir sözleşme kapsamında LNG satın almaya devam etmektedir. Gasum, gazı alıp almamasına bakılmaksızın Gazprom’a yıllık olarak belirli bir miktar gaz ödemekle yükümlüdür. Tüm bu gelişmeler, Finlandiya’nın LNG ithalatını kısıtlama kararının alınmasına neden olmuştur. Bu kararların Rusya ile ilişkileri nasıl etkileyeceği ise merak konusudur. Bu kararların ülke ekonomisi ve enerji politikaları üzerinde de etkisi olabilecektir. Fin şirketi Gasum, bu yasak kararları ve kısıtlamalarla nasıl bir strateji izleyeceği ise gelecekteki süreçte netleşecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Finlandiya, 2025 yılında Rusya’dan LNG ithalatını yasaklama planlarını sürdürüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Girdap Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!