USD33,09
EURO36,02
CNY4,55
GBP42,85
EURO/USD1,09
BIST11.160,48
Petrol83,80
GR. ALTIN2.605,02
BTC2.108.922,07
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. TCMB 2024 yılı para ve kur politikasını duyurdu! Yol haritası belirlendi

TCMB 2024 yılı para ve kur politikasını duyurdu! Yol haritası belirlendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni para ve kur politikası metnini yayınladı. Merkez Bankası, gelecek yıl için para politikasını belirleyerek, sıkılaşan finansal koşulların dar gelirli kesime etkisini azaltmaya yönelik tedbirlerin de alınabileceğini ifade etti. Ayrıca, fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmekle ilgili sahip olunan tüm araçların bu amaç doğrultusunda kullanılacağı vurgulandı. Planda, enflasyon hedefinin yüzde 5 olarak korunduğu ve enflasyon hedeflemesi rejimi çerçevesinde, belirsizlik aralığının her iki yönde 2 puan olduğu belirtildi. Merkez Bankası, belirlenen hedefe ulaşmak için para politikasını enflasyonu orta vadede bu hedefe ulaştıracak şekilde oluşturacağını açıkladı.

Yol haritasında, Para Politikası ve İletişimi, Makroihtiyati Politika Çerçevesi, Türk Lirası ve Döviz Likiditesi Yönetimi ve TCMB Kredi Programları olmak üzere 4 ana kolda yol haritası çizildi. Enflasyonun gelecek dönemdeki seyrinin belirleyecek göstergeleri açıklanacak. Fonlama ihtiyacı artarken, parasal sıkılık ve parasal aktarım mekanizmasının etkin bir şekilde kullanılarak fiyat istikrarı için likidite yönetimi araçlarının etkin şekilde kullanılmasına devam edilecek.

Para politikası kararları, fiyat, enflasyon beklentileri, ekonomik gelişmeler, iç-dış denge, tasarruf eğilimi ve krediler dahil olmak üzere finansal koşullar gibi birçok unsuru dikkate alarak alınacak. Önümüzdeki yıl, TCMB’nin faaliyetleri ile ilgili bilgilendirme toplantıları ve iletişim raporları yayınlanmaya devam edecek. Ayrıca, TCMB, döviz kurlarını belirlemeye yönelik herhangi bir hedefi olmadığı belirterek dalgalı döviz kuru rejimini sürdüreceğini ve bu konuda gerektiği takdirde gerekli önlemleri alacağını açıkladı.

2023 yılında da artan fiziki altın talebi karşısında TCMB, 2024 yılında rezerv biriktirmek amacıyla TL karşılığında yurt içinde cevherden üretilen altın alımı işlemlerine devam edeceğini belirtti. Her türlü ekonomik gelişmeye göre TCMB, para politikasını ayarlayarak fiyat istikrarını ve ekonomik dengeleri korumayı amaçlıyor. Bu çerçevede, TCMB’nin faaliyetleri, parasal politika uygulamaları ve döneme özgü gelişmeler hakkında üst düzey yetkililerin sunumları devam edecek. Bu sunumlar, kamuoyuna sağlıklı bilgi vermek amacıyla önemli bir iletişim aracı olarak kullanılacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
TCMB 2024 yılı para ve kur politikasını duyurdu! Yol haritası belirlendi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Girdap Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!