USD33,04
EURO35,94
CNY4,55
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
Petrol82,58
GR. ALTIN2.549,54
BTC2.233.431,19
 1. Haberler
 2. Güncel
 3. Varlık şirketleri borçlu insanları resmen taciz ediyor. Vatandaş bu tür firmalardan bıktı usandı!

Varlık şirketleri borçlu insanları resmen taciz ediyor. Vatandaş bu tür firmalardan bıktı usandı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Varlık Şirketlerinin haksız kazanç elde ederek bire bin katıp halktan daha önce bankaya olan borçlarını misliyle tahsil etmeye kalkması vatandaşı çıldırttı.

Son zamanlarda bankalara kredi kartı ve kredi borcunu ödeyemeyenler bankaların tahsil edemediği borçları varlık şirketlerine devir etmeleri üzerine, bankaya borçlu olan mudiler bir anda alacaklı tarafın değiştiğini ve karşılarında hiç tanımadığı ve daha önce hiç muhatap dahi olmadığı bir varlık şirketiyle karşı karşıya kalıyor. Peki bu varlık şirketlerine borcu olmayan ve asıl borcunun bankaya olduğunu belirten vatandaş nelerle karşılaşıyor bunu gelin hep birlikte haberin detayında birlikte okuyup anlayalım. Varlık şirketleri tarafından sürekli taciz edilen vatandaşa yönelik şikayetlerin arttığına dair birçok haber ve yorum yapılıyor. Bu şikayetlerin temel nedenleri şunlardır:

 • Yüksek Faiz Oranları: Varlık şirketleri, satın aldıkları borçlara yüksek faiz oranları uygulayarak borçluları zor duruma düşürüyor.
 • Haksız Tahsilat Uygulamaları: Bazı varlık şirketlerinin yasalara aykırı tahsilat yöntemleri kullandığı ve borçlulara haksız yere haciz ve icra işlemleri başlattığı iddia ediliyor.
 • İletişim Sorunları: Borçluların varlık şirketleriyle iletişim kurmakta zorlandığı ve borç durumları hakkında bilgi alamadığı da sıkça dile getirilen şikayetler arasında.
 • Yasal Düzenlemelerin Yetersizliği: Varlık şirketlerini denetleyen ve borçluları koruyan yasal düzenlemelerin yetersiz olduğu da savunuluyor.

Bu şikayetlerin artması, varlık şirketlerinin faaliyetlerinin denetlenmesi ve borçluların korunması için gerekli adımların atılması ihtiyacını ortaya koyuyor.

Varlık şirketlerine yönelik bazı şikayet örnekleri:

 • Fahiş faiz: Bir borçlu, 10.000 TL olan borcunun varlık şirketi tarafından 50.000 TL’ye çıkarıldığını ve faiz oranının %300 olduğunu söylüyor.
 • Haksız haciz: Bir vatandaş, borcunu ödemesine rağmen varlık şirketi tarafından evine haciz geldiğini ve eşyalarının haczedildiğini belirtiyor.
 • Yalan ve tehdit: Bir borçlu, varlık şirketi tarafından sürekli arandığını, yalan ve tehditlerle karşı karşıya kaldığını dile getiriyor.

Bu konuda yapılabilecekler:

 • Yasal düzenlemelerin iyileştirilmesi: Varlık şirketlerinin faaliyetlerini denetleyen ve borçluları koruyan yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor.
 • Borçluların bilinçlendirilmesi: Borçluların varlık şirketleri ile ilgili hakları ve yasal süreçler hakkında bilinçlendirilmesi önemlidir.
 • Bağımsız bir denetleme mekanizması kurulması: Varlık şirketlerinin faaliyetlerini denetleyecek ve borçluların haklarını koruyacak bağımsız bir mekanizma kurulmalıdır.
 • Sizde eğer aslında sizinle hiç bir protokol olmadan bir anda sizin karşınıza alacaklı olarak çıkan ve sizi sürekli telefon yada icra yolu ile taciz eden bu varlık firmalarından şikayetçi olma hakkınız olabilir. Her ne kadar sizin karşınıza daha önceden her hangi bir bankaya olan borcunuzdan dolayı sizin karşınıza alacaklı olarak çıkmaları aslında sizi bağlamaz. Sizin bu firmaya her hangi bir borcunuz bulunmamaktadır. Siz gerçek borçlu kimse onunla yada onların hukuk danışmanları ile muhatapsınız. Sizin muhatap olduğunuz bankadan size ait olan borcunuzu kim onay verdide ödeyeceğinize dair bu varlık firması sizin adınıza o bankadan satın aldı. Size mi sordu. O zaman siz sizinle bu konuda muhatap olan hangi varlık şirketi olursa olsun sizi aradığı zaman, kendilerine siz benim muhatabım değilsiniz ve benim sizinle imzalamış olduğum herhangi bir protokol yok bu da demek oluyor ki benim size borcum da yok. Yok halen siz biz alacaklı bir firmayız bu borcu sizden tahsil edeceğiz diye diretiyorsa da, o zaman yapacağınız tek şey var bu şirket ve şahıslar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmaktır. Ayrıca bu firmaları haksız kazanç elde ettiklerine dair BDDK ya da baş vuruda bulunmak en doğal hakkınızdır.
 • Bu konuda şikayetvar.com sitesine de sürekli tacize uğradığınıza dair o varlık sitesinden şikayetçi olabilirsiniz. Unutmayın sizi telefon ile arayanlar nasıl size görüşmelerimiz kayıt altına alınmaktadır diyerek yasal olmayan bir kayıt sistemini uygulayarak sizi kayıt altına alıyorlarsa, sizde telefonunuza bir kayıt sistemi yükleyin ve o sizi arayanı sizde ikaz ederek kayıt altına alın. Yarın elinizde sürekli taciz edildiğinize dair bir belge oluşmuş olsun.

Varlık şirketlerinin faaliyetlerinin şeffaf ve adil bir şekilde yürütülmesi ve borçluların haklarının korunması için gerekli adımların atılması önemlidir.

Varlık Yönetim Şirketi Nedir Bankadan Borcu Nasıl Devralır?

İşte her geçen sözde borçlu olan insanlara yardım amaçlı bir yenisi daha kurularak vatandaşları sürekli taciz eden varlık yönetim şirketleri

Ülkemizde faaliyet gösteren 12 varlık yönetim şirketi vardır ve 2006 yılında yapılan bir düzenleme ile varlık yönetim şirketlerinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) ya bağlı olarak faaliyetlerine devam etmesi kararlaştırılmıştır. Bu şirketler sırasıyla:

 1. Birleşim Varlık Yönetim A.Ş.
 2. Destek Varlık Yönetim A.Ş.
 3. Efes Varlık Yönetim A.Ş.
 4. Final Varlık Yönetim A.Ş.
 5. Güven Varlık Yönetim A.Ş.
 6. Hayat Varlık Yönetim A.Ş.
 7. Hedef Varlık Yönetim A.Ş.
 8. İstanbul Varlık Yönetim A.Ş.
 9. Mega Varlık Yönetim A.Ş.
 10. Sümer Varlık Yönetim A.Ş.
 11. Vera Varlık Yönetim A.Ş.
 12. Yunus Varlık Yönetim A.Ş.

Varlık yönetim şirketlerinin isimlerini bilmek ya da aşina olmak ileride yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmekte işe yarayacaktır. Çünkü yaşanan mağduriyetler genel itibariyle faaliyette olan varlık yönetim şirketlerinin bilinmemesinden, itibar edilmemesi gereken şirketlere itibar edilmesinden kaynaklanıyor.

Kredi Borcu Varlık Yönetim Şirketine Nasıl Devredilir?

Bankalar 2 yıl süresince tahsil etmeye çalıştığı borcu halen tahsil etmeyi başaramadıysa bu borcu diğerleriyle birlikte varlık yönetim şirketine devretmeye çalışır. Çünkü varlık yönetim şirketleri tahsil edilmemiş borcun % 30’u civarında ana para teklifinde bulunur ve dolayısıyla borç satın almış olur. Bu devir işleminden sonra banka ile tüketici arasında hukuki ya da finansal anlamda bir bağ kalmaz, tüketicinin muhatap olacağı kurum artık varlık yönetim şirketidir.

Varlık yönetim şirketine borcun nasıl devredildiğine ilişkin yapılacak örneklemeler sınırsızdır, bu nedenle en bilindik yöntem olan ihale konusuna değinilecektir. Şöyle ki banka, geçmişten gelen tahsil edilmemiş borçlar ile ilgili bir ihale açar ve varlık yönetim şirketleri de bu ihaleye katılır, söz konusu ihalenin konusu tahsil edilememiş borçlardır ve varlık yönetim şirketleri bu borçlar için tekliflerini sıralar. En yüksek teklifi veren varlık yönetim şirketi borçları tahsil etmeye çalışmak üzere satın alır ve devir işlemi gerçekleşmiş olur.

Borcun Varlık Yönetim Şirketine Devredildiği Nasıl Öğrenilir?

Varlık yönetim şirketlerine devredilen borcun hemen öğrenilmesi mümkün olmayabilir ve bankanın da bu bildirimde bulunmak gibi bir zorunluluğu yoktur. Dolayısıyla faiz yükünden bir nebze de olsa kurtulmak için hangi varlık yönetim şirketine borçlu olunduğunun öğrenilmesi gerekir.

Varlık yönetim şirketleri bunun öğrenilebilmesi için bir sistem geliştirmiş ve varlikyonetim.org.tr internet sitesini kurmuştur. Varlık Yönetim Şirketleri Derneği’ne bağlı olarak faaliyet gösteren bu kurumlar site üzerinden borç sorgulaması yapılmasına imkan vermektedir.

Alternatif olarak bankayla temas kurulabilir ya da e-Devlet üzerinden sorgulama yapılabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Varlık şirketleri borçlu insanları resmen taciz ediyor. Vatandaş bu tür firmalardan bıktı usandı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

 1. Bunlar da ne Allah korkusu nede vicdan var. Domuzdan kıl kopartsak kardır hesabı yapıyorlar hepsi. Bankaya borcu olan zaten odeyebilse oderdi. Bunlar hakikaten ölü soyucu. Allah hepsini beter etsin.

Giriş Yap

Girdap Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!