USD33,04
EURO35,94
CNY4,55
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
Petrol82,58
GR. ALTIN2.549,54
BTC2.232.141,68
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Yapay zeka alanında çalışmalardaki kapasite 5 kat artacak

Yapay zeka alanında çalışmalardaki kapasite 5 kat artacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Marmara Teknokent’teki törende, Türk Ulusal Bilim e-Altyapısı TRUBA’da yeni süper bilgisayarın yakında devreye alınacağını duyurdu. Bakan Kacır, yapay zeka destekleri hakkında bilgi vererek, toplantının ardından ilk Türk astronotun 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece uzay yolculuğuna çıkacağını da duyurdu. Katıldığı Kocaeli Yapay Zeka Ekosistem Çağrısı İmza Töreni’nde konuşan Kacır, yeni süper bilgisayarın devreye alınmasıyla yapay zeka alanında çalışmalardaki kapasitenin beş misline çıkarılacağını belirtti.

Bakan Kacır, yapay zeka alanında, milli ürün ve çözümlerin oluşturulma sürecinde rol alan aktörleri, aktif işbirliği modeliyle destekledikleri Yapay Zeka Ekosistem Çağrı’sının önemli kazanımlar sağlayacağına inandığını dile getirdi. Ayrıca, Türkiye’nin AR-GE ve inovasyon ekosistemi için hayırlar getirmesini temenni etti.

Kacır, yapay zeka gelişim çalışmaları ile ilgili olarak toplumlar nezdinde doğrudan sorumlu devlet ve akademik yapılar yerine, daha çok kâr odaklı şirketler tarafından yürütüldüğünü ve küresel mutabakat sağlanamadığını belirtti. Bu nedenle yapay zekanın değişimini yönetmek, insanlık yararına neticeler elde etmek ve değer üretmek, Türkiye için bir zorunluluktur.

Bakan Kacır, son 21 yılda yapay zeka alanında 6,7 milyar lira destek verdiklerini ve teknoparklarda binlerce teknoloji girişiminin faaliyet gösterdiğini belirtti. Bakan, ayrıca Kocaeli ve İstanbul’da 42 Yazılım okulu açtıklarını ve yazılım eğitimi sunduklarını sözlerine ekledi.

Yapay zeka alanında daha fazla sayıda milli ve özgün projenin geliştirilmesi için 2. çağrısının tanıtımını yapacakları ‘Yapay Zeka Ekosistem Çağrıları Programı’ ile de tüm yapay zeka ekosistemini, açık inovasyon ve birlikte geliştirme yaklaşımıyla harekete geçirdiklerini aktaran Bakan Kacır, 5 tematik alanda 17 konsorsiyum projesine 55 milyon lirayı aşan bütçeyle destek sağlayacaklarını belirtti.

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın, 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece 01.11’de ülkenin insanlı ilk uzay misyonu için yola çıkacağını da açıklayan Bakan Kacır, bu yolculuğun uluslararası bilim literatürüne önemli katkı sunacağını ve Türkiye’nin uzay çalışmalarında önemli bir kilometre taşı olacağını ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yapay zeka alanında çalışmalardaki kapasite 5 kat artacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Girdap Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!