USD33,04
EURO35,94
CNY4,55
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
Petrol82,58
GR. ALTIN2.549,54
BTC2.232.141,68
  1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Sigara içmek yalnızlığı artırıyor.

Sigara içmek yalnızlığı artırıyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sigara içen kişilerin zamanla sosyal ilişkilerinin azaldığı ve sigara içmeyenlere kıyasla daha az meşgul oldukları, daha yalnız kaldıkları keşfedildi

Imperial College London, sigara içenlerin yaşlandıkça sigara içmeyenlere göre sosyal açıdan daha izole ve yalnız hale gelebileceğini öne sürdü. 

Önceki araştırmalar, toplumdan izole ve yalnız insanların sigara içme eğiliminin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Ancak türünün ilk örneği olan bu son çalışma, sigara içmenin kendisinin daha yüksek düzeyde izolasyona ve yalnızlığa yol açtığını keşfetti. 

Imperial College London ve UCL araştırmacıları tarafından yürütülen araştırma, sigara içmek ile sosyal izolasyon ve yalnızlığın gelişimi arasındaki ilişkiyi inceledi.

Sigara içen kişilerin zamanla sosyal ilişkilerinin azaldığı ve sigara içmeyenlere kıyasla daha az meşgul oldukları, daha yalnız kaldıkları keşfedildi. Araştırmacılar, yeni çalışmalarının sigarayı bırakmak için yeni bir teşvik yaratacağını umduklarını söyledi. 

Imperial Ulusal Kalp ve Akciğer Enstitüsü’nden çalışma yazarı Dr Keir Philip, “Araştırmamız, sigara içmenin iyi bilinen fiziksel etkilerinin yanı sıra, psikolojik ve sosyal sağlık açısından da kötü sonuçları olduğunu gösteriyor” dedi.

Philip, “Bazı insanlar sigara içmenin sosyal bir aktivite olduğunu düşünüyor, ancak çalışmamız bu fikri desteklemiyor; sigara içenler aslında zaman içinde sigara içmeyenlere göre sosyal açıdan daha izole ve yalnız hale geldi. Sigara içmek, sosyal izolasyon ve yalnızlıktan oluşan kısır bir döngünün varlığını ortaya koyuyor” dedi. 

Çalışma, İngiltere’de 50 yaş ve üzeri 8 bin 780 kişiden oluşan İngiliz Boylamsal Yaşlanma Çalışması’ndan (ELSA) elde edilen verileri kullandı. Katılımcıların sosyal izolasyonu ve yalnızlığı 12 yıl boyunca değerlendirildi.

Araştırmacılar, araştırmanın başlangıcında, halen sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre yalnız ve sosyal olarak izole olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu, aileleri ve arkadaşlarıyla daha az sosyal etkileşime girdiklerini, topluluk ve kültürel faaliyetlere daha az katılım gösterdiklerini buldu.

Sigara içmek aynı zamanda sosyal temasta daha büyük azalmalar, sosyal kopuklukta artış ve zaman içinde yalnızlığın artmasıyla da ilişkilendirildi. Bu sonuçların yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik durum gibi faktörler dikkate alındıktan sonra bile aynı kaldığı açıklandı. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sigara içmek yalnızlığı artırıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Sigara hakikaten insanları yalnızlaştırıyor birincisi leş gibi kokuyor ikincisi kimse yanında sigara içilmiyor en kötüsü sağlığa zararlı

Giriş Yap

Girdap Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!