USD33,07
EURO36,14
CNY4,56
GBP42,83
EURO/USD1,09
BIST11.139,46
Petrol84,78
GR. ALTIN2.599,75
BTC2.111.972,64
  1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Sosyal medya devleri, 18 yaş altı kullanıcılardan yılda 11 milyar dolar kazanıyor

Sosyal medya devleri, 18 yaş altı kullanıcılardan yılda 11 milyar dolar kazanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, 2022 yılında ABD’deki 12 ila 17 yaş arasındaki kullanıcı grubuna yönelik Facebook, Instagram, Snapchat, TikTok, X ve YouTube gibi sosyal medya platformlarından gelen gelirin 10,7 milyar dolara ulaştığını ortaya koydu. Bu araştırma, sosyal medya devlerinin genç internet kullanıcılarını hedef alarak ne kadar para kazandığına dair ilk bulguları sundu. Gençlerin sosyal medya kullanımının zihinsel sağlık sorunlarıyla ilişkilendirildiği ve bunun bağımlılık yaratabileceği iddia ediliyor. Harvard araştırmacıları bu sitelerin çocuklara bağımlılık yaratacak şekilde tasarlandığını iddia ediyor ve sosyal medya şirketlerinin çocukları korumak için gerekli önlemleri almadığını belirtiyor.

Harvard araştırmacıları, Snapchat, TikTok ve YouTube’un 17 yaş altı kullanıcılardan elde ettikleri reklam gelirlerinin yüzde 30 ila 40’ına kadar ulaştığını tahmin ediyor. 17 yaş altı gençlerden en fazla reklam geliri elde eden platformun Instagram olduğu belirtiliyor, Instagram’ın kazancı en yakın rakibi olan TikTok ve YouTube’un iki katına ulaşıyor. 2022 yılında 12 yaş altındaki çocuklardan en çok reklam geliri elde eden şirketler ise sırasıyla YouTube, Instagram, Facebook, Snapchat, TikTok ve Twitter (X) olarak sıralandı. 13-17 yaş arası gençlerden en fazla para kazanan platformlar ise Instagram, TikTok, YouTube, Snapchat, Facebook ve Twitter (X) olarak belirtildi.

Araştırmanın yazarları, büyük teknoloji şirketlerinin hükümet düzenlemelerine karşı çıktığını ve çocuklar hakkında topladıkları verilerin kullanıcıları hedefli reklamlarla şekillendirmeye olanak tanıdığını ve şirketlerin onları daha cazip içeriklerle beslemesine yol açtığını söylüyor. Araştırmacılar, söz konusu sosyal medya şirketlerinin genç internet kullanıcılarını tuzağa düşürerek önemli miktarda para kazandığını ortaya koyuyor ve bu durumun çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceği endişesini taşıyorlar. Araştırmanın bazı sonuçlarını elde etmek için, veri eksikliği nedeniyle araştırmacılar, sosyal medya şirketlerinin verilerini kamuoyuna açıklamaları gerekmek zorunda kalmadıklarından, tahminlerini diğer bilgi kaynaklarından derlemek zorunda kaldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sosyal medya devleri, 18 yaş altı kullanıcılardan yılda 11 milyar dolar kazanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Girdap Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!